Cennete ve cehenneme gideceğimizi biliyorsa, Allah bizi niye yarattı? / Kerem Önder


Generating Download Link, Please wait . . .


Generated Downlodable Links


Published: 1 year ago
* Allah, gideceğimiz yerleri bilmesine rağmen neden bizi yarattı? Hesap gününde itiraz etmeyelim diye.

Tecrübeli bir öğretmen sınıfındaki öğrencileri imtihana tabi tutmadan onlara not verip bir kısmını cezalandırıp bir kısmını mükâfatlandırsa, elbette ceza görecek olan öğrenciler öğretmene itiraz edip, “Eğer sen bizi imtihan etseydin biz zayıf not almazdık.” diyerek öğretmeni suçlayacaklardı.
Aynen öyle de, Cenab-ı Hak bizleri şu dünya imtihanına sokmadan cennete veya cehenneme gönderseydi, o vakit cehenneme giden insanlar bu karara karşı çıkıp “Eğer sen bizi imtihan etseydin biz cehenneme gitmeyecektik.” diye itiraz edeceklerdi. Cenab-ı Hak, ezeli ilmi ile bizim akıbetimizi bildiği halde bu neticeyi bizlere de bildirmek ve hesap gününde itiraza mahâl bırakmamak için şu dünyayı bir imtihan yurdu olarak yaratmış, bizleri de bu âleme bir memur olarak göndermiştir.

* Brezilyada bir futbol takımını taşıyan uçak düştü. 2-3 kişi hariç tamamı öldü. Kadroya alınmayan 3 futbolcuya kadro dışısınız kağıtları gittiğinde, ne demişlerdir teknik direktöre?

“Hoşunuza gitmeyen bir şeyin sonucunda sizin için hayır olabilir. Siz bilmezsiniz, Allah bilir.”

* Kara kuvvetleri komutanı darbeci Cemal Gürsel ve 38 albayın darbesi. Adnan Menderes ve iki bakanın idamı. Kaderin adaleti.

* Hz. Enes (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselam)'ın Adbâ adında bir devesi vardır. Bu bütün yarışları kazanırdı. Bir gün binek devesi üzerinde bir bedevi geldi ve yarışta Adbâ'yı geçti. Bu durum Ashâb'ın ağrına gitti. Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm), üzüntülerini yüzlerinden okuyunca şu açıklamayı yaptı:

"Yeryüzünde, yükselttiği her şeyi arkadan alçaltmak, Allah üzerine bir haktır." (Buhârî, Cihâd 59, Rikâk 38; Ebü Dâvud, Edeb 9, (4802); Nesâî, Hayl 14, (6, 227)

Web / http://keremonder.com
Facebook / http://www.facebook.com/kereminden
Twitter / http://twitter.com/keremonder1
Instagram / http://www.instagram.com/kerem_onder/
İngilizce Altyazı Kanalı / https://www.youtube.com/channel/UCkfXQE1PhwwReCzE-_-ltRw

comment  Comments

Peki hocam eğer dünya ya gelmeseydik o zaman kötü lük olmazdı o zaman herkes iyi olup cennete gitmezmiydi

1 week ago

en merak ettiğim soruydu bu

2 weeks ago

Allah razı olsun

2 weeks ago

Ben hala neden dunyanin yaratildigini anlamiyorum. Okadar cok video baktim kitap okudum hala sebebini bulamadim.. hic imtihan olmadan herkes cennete yasaybilirdi mutlu mesut. Neden ceheneme gitmek zorunda olan kullar olmasi gerekiyo. O kullar dunyaya gelmeseydi zaten kirlenmezdi nefs ve seytan ugrasamazdi. Insani kötü yapan nefs ve seytandir zaten. Dunya olmasaydi insan kötülük nedir bilmicekti. Her soruya cevap buldum ama buna Gercekten bulamiyorum yada insani aklim yetmiyo sinirli oldugu icin.

3 months ago

İhramcızâde İlim Yayma

Sikayetci degilim hocam.. her halime hamd olsun. Sadece aklimda deli sorular.. aciklik getirdigin icin saol hocam.. selametle

3 months ago

+ Mavi Yesil

Mülk süresinin 2. inci ayeti:
“O, hanginizin daha güzel amel yapacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratandır. O, mutlak güç sahibidir, çok bağışlayandır.”

Dunya bir imtihan yeridir. Eğer dunyada sınava tabi tutulmayıp, direk cennete gitseydik; Ebu Cehil gibi kömür yurekli insanlar ile Ebu Bekir gibi elmas yurekli insanlar bir olacaktı ve aynı cennetde bulunacaktı. Cennet ise sadece iman edip, temizlenen ve sakınanların gidebileceği bir yerdir. Ama insanlardan bazıları asi olmak isteyecek, inanmak istemeyecektir, bunları da direk cehenneme atmak nekadar adaletsiz olurdu?

Eğer zaten cennetlik isen, bu kısacık dunya hayatının sonsuz bir hayat yanında lafı bile olmiyacağını ahiretde goruceksin.
Ayrica, dunyadan cennete giden birisi icin, alınan lezzetler cok daha fazla olacaktır. Kim daha cok lezzet alır? Herşeyi tadan zengin birisi mi, yoksa fakir bir aileden gelip, sonradan zenginliği goren birisi mi?

Eğer dediğin gibi olsaydı, melekden ne farkımız kalırdı?

Bu Allah’ın hikmetindendir.

Ama dersen ki, Allah neden beni yoruyor (haşa) direk cennete gitsek olmazmıydı diye bir duşunce içinde isen, ozaman bil ki, sen zaten bir hiçtin, ve yoktan var oldun; Allah bunca nimet vermiştir sana. Bunun için şikayet değil, bilakis şukretmek gerekir. Misalen, evsiz, aç ve fakir bir adamı yedirsen, giydirsen, ve o da sana teşekkur etmek yerine, ‘daha iyisi yokmuydu?’ Diye sorsa, nekadar nankör bir insan olur o kişi? Halbuki zaten elinde yiyeceği yoktu. Bundan öturu şikayet etmeye de hakkı yoktu. Bizler de aynen öyle, bir hiçtik, şimdi var olduk, şikayet etmeye hakkımız yoktur.

Unutma ki bizler Allah’ın kullarıyız ve kulluk gorevimizi yapmak için burdayız.
Allah’ın bizim kulluğumuza ihtiyaçı yok ama bizim ona ibadet edip, manevi olarak temizlenmeye, yükselmeye ve cennete layık kullar olabilmeye ihtiyacımız var.

Selametle.

3 months ago

Bakın şöyle aynı;
Bir hoca sınav yapmadan bir öğrenciye 40 puan verse öğrenci illaki itiraz eder.Sen ne biliyorsun ben belki 100 alcam der öğrenci...
Buda böyle işte Allah mesela Cehenneme gideceğini bilir ama insanoğlu Allah'a sorar Allah'ım ben belki iyilik yapıp cennete gitcem
Iste böyle Allah bizi yarattı.

6 months ago

bilir mevlam

7 months ago

Allah Cennete veya Cehenneme Gideceğimizi Biliyorsa Bizi Neden Yarattı ?
Cevap: Kendi yaptığına kendiside şahit olsun diye.
Taha 134: Eğer biz onları o Kur’an’dan önce bir azap ile helâk etseydik mutlaka, “Ey Rabbimiz! Keşke bize bir peygamber gönderseydin de alçalıp rezil olmadan önce âyetlerine uysaydık” derlerdi.
Kısacası cehennemdeki kulun bahanesi kalmasın diye.

11 months ago

Bulent Kilinckesmez Çox gözəl özət ettiniz. ALLAH Razı Olsun!

2 months ago

Hocam kaç gündür yazmadığım yer kalmadı inş cevap gelir.
Biz itiraz etmeyelim diye bizi bu sınava tabi tuttu ya Allah . peki Allah istese bizim zihnimize bu bilgileri yerleştiremezmiydi örnek olarak benim adam öldürceğimi biliyodu ceheneme gidiceğimi biliyordu yaptıklarım yüzüne bunları ben yaşamışım gibi benim beynime yerleştiremezmiydi sen böyle böyle yaptın diye ??

1 year ago

+Çağrı Şanlı

Size hocamızın kitap tavsiyeleri ni gönderdik. Okuyup manen guclenince ve ihlâslı olunca şeytanın etkisi eskiye oranla üzerinizde azalacaktır. Amellerde de daim olmaya çalışmalısınız bunların başı 5 vakit namazdır. Ehli sünnet olduğuna kanaat getirdiginiz bir ilim meclisinde daim olmaya da özen gosterirseniz faydanıza inşaallah.

1 year ago

+Çağrı Şanlı

Şeytanın gereksiz soruları aklınızı kurcalamasın. İnsanlar imtihan edilecektir. Allah Celle Celaluhu katında bu kesinleşmiş bir hükümdür. Bu sorunuzu kime sorarsanız sorun kim size ne cevap verirse versin Şeytan başka bir soruyla aklınızı kurcalamaya ve sizi sorgulatıp imanınızı çalmaya çalışacaktır.

1 year ago

+Çağrı Şanlı

Araf 16

: Şeytan dedi ki: “(Öyle ise) beni azdırmana karşılık, yemin ederim ki, ben de onları saptırmak için senin dosdoğru yolunun üzerinde elbette oturacağım.”

1 year ago

+Çağrı Şanlı

Şeytan sizi gereksiz sorularla meşgul etmesin. Bir kere sorgulamaya başladığınızda bunun ardından arkası kesilmez. İnsan imtihan edilecek bu Allah Celle Celaluhu katında kesinleşmiş bir hükümdür. Siz hangi soruyu sorarsanız sorun kim size ne cevap verirse versin Şeytan başka bir soruyla aklınızı kurcalamak ve imanınızı çalmak ister. Bu nu kendisine görev edinmiştir. Unutmayın şeytan bizden uzun yaşadı, şeytan çok daha bilgili, şeytan aklımızdan geçenleri okuyabiliyor, şeytan hassas olduğunuz noktaları biliyor velhasılı baş edilecek kafa kafaya çarpışacak bir rakip değil. Şeytanın klasmanı ağırsıklettir. Onunla mücadele değil ondan kaçmakla memuruz.

Ehli sünnet olduğuna kanaat getirdiginiz bir ilim meclisinde daim olunuz. Bu mümkün değilse internetten düzenli her hafta takip ediniz. Son olarak vaktim var derseniz hocamızın tavsiye ettiği kitaplar listesini size yollayalım size.

1 year ago

hocam Allah' razı olsun Rabbim saglik sıhhat versin inşallah amin

1 year ago

Atasını maymun zannedenle ne tartışılır ki :)

1 year ago