Cennete ve cehenneme gideceğimizi biliyorsa, Allah bizi niye yarattı? / Kerem Önder


Generating Download Link, Please wait . . .


Generated Downlodable Links


Published: 1 year ago
* Allah, gideceğimiz yerleri bilmesine rağmen neden bizi yarattı? Hesap gününde itiraz etmeyelim diye.

Tecrübeli bir öğretmen sınıfındaki öğrencileri imtihana tabi tutmadan onlara not verip bir kısmını cezalandırıp bir kısmını mükâfatlandırsa, elbette ceza görecek olan öğrenciler öğretmene itiraz edip, “Eğer sen bizi imtihan etseydin biz zayıf not almazdık.” diyerek öğretmeni suçlayacaklardı.
Aynen öyle de, Cenab-ı Hak bizleri şu dünya imtihanına sokmadan cennete veya cehenneme gönderseydi, o vakit cehenneme giden insanlar bu karara karşı çıkıp “Eğer sen bizi imtihan etseydin biz cehenneme gitmeyecektik.” diye itiraz edeceklerdi. Cenab-ı Hak, ezeli ilmi ile bizim akıbetimizi bildiği halde bu neticeyi bizlere de bildirmek ve hesap gününde itiraza mahâl bırakmamak için şu dünyayı bir imtihan yurdu olarak yaratmış, bizleri de bu âleme bir memur olarak göndermiştir.

* Brezilyada bir futbol takımını taşıyan uçak düştü. 2-3 kişi hariç tamamı öldü. Kadroya alınmayan 3 futbolcuya kadro dışısınız kağıtları gittiğinde, ne demişlerdir teknik direktöre?

“Hoşunuza gitmeyen bir şeyin sonucunda sizin için hayır olabilir. Siz bilmezsiniz, Allah bilir.”

* Kara kuvvetleri komutanı darbeci Cemal Gürsel ve 38 albayın darbesi. Adnan Menderes ve iki bakanın idamı. Kaderin adaleti.

* Hz. Enes (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselam)'ın Adbâ adında bir devesi vardır. Bu bütün yarışları kazanırdı. Bir gün binek devesi üzerinde bir bedevi geldi ve yarışta Adbâ'yı geçti. Bu durum Ashâb'ın ağrına gitti. Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm), üzüntülerini yüzlerinden okuyunca şu açıklamayı yaptı:

"Yeryüzünde, yükselttiği her şeyi arkadan alçaltmak, Allah üzerine bir haktır." (Buhârî, Cihâd 59, Rikâk 38; Ebü Dâvud, Edeb 9, (4802); Nesâî, Hayl 14, (6, 227)

Web / http://keremonder.com
Facebook / http://www.facebook.com/kereminden
Twitter / http://twitter.com/keremonder1
İnstagram / http://www.instagram.com/kerem_onder/

comment  Comments

Bakın şöyle aynı;
Bir hoca sınav yapmadan bir öğrenciye 40 puan verse öğrenci illaki itiraz eder.Sen ne biliyorsun ben belki 100 alcam der öğrenci...
Buda böyle işte Allah mesela Cehenneme gideceğini bilir ama insanoğlu Allah'a sorar Allah'ım ben belki iyilik yapıp cennete gitcem
Iste böyle Allah bizi yarattı.

1 month ago

bilir mevlam

1 month ago

Allah Cennete veya Cehenneme Gideceğimizi Biliyorsa Bizi Neden Yarattı ?
Cevap: Kendi yaptığına kendiside şahit olsun diye.
Taha 134: Eğer biz onları o Kur’an’dan önce bir azap ile helâk etseydik mutlaka, “Ey Rabbimiz! Keşke bize bir peygamber gönderseydin de alçalıp rezil olmadan önce âyetlerine uysaydık” derlerdi.
Kısacası cehennemdeki kulun bahanesi kalmasın diye.

5 months ago

Hocam kaç gündür yazmadığım yer kalmadı inş cevap gelir.
Biz itiraz etmeyelim diye bizi bu sınava tabi tuttu ya Allah . peki Allah istese bizim zihnimize bu bilgileri yerleştiremezmiydi örnek olarak benim adam öldürceğimi biliyodu ceheneme gidiceğimi biliyordu yaptıklarım yüzüne bunları ben yaşamışım gibi benim beynime yerleştiremezmiydi sen böyle böyle yaptın diye ??

9 months ago

+Çağrı Şanlı

Size hocamızın kitap tavsiyeleri ni gönderdik. Okuyup manen guclenince ve ihlâslı olunca şeytanın etkisi eskiye oranla üzerinizde azalacaktır. Amellerde de daim olmaya çalışmalısınız bunların başı 5 vakit namazdır. Ehli sünnet olduğuna kanaat getirdiginiz bir ilim meclisinde daim olmaya da özen gosterirseniz faydanıza inşaallah.

9 months ago

+Çağrı Şanlı

Şeytanın gereksiz soruları aklınızı kurcalamasın. İnsanlar imtihan edilecektir. Allah Celle Celaluhu katında bu kesinleşmiş bir hükümdür. Bu sorunuzu kime sorarsanız sorun kim size ne cevap verirse versin Şeytan başka bir soruyla aklınızı kurcalamaya ve sizi sorgulatıp imanınızı çalmaya çalışacaktır.

9 months ago

+Çağrı Şanlı

Araf 16

: Şeytan dedi ki: “(Öyle ise) beni azdırmana karşılık, yemin ederim ki, ben de onları saptırmak için senin dosdoğru yolunun üzerinde elbette oturacağım.”

9 months ago

+Çağrı Şanlı

Şeytan sizi gereksiz sorularla meşgul etmesin. Bir kere sorgulamaya başladığınızda bunun ardından arkası kesilmez. İnsan imtihan edilecek bu Allah Celle Celaluhu katında kesinleşmiş bir hükümdür. Siz hangi soruyu sorarsanız sorun kim size ne cevap verirse versin Şeytan başka bir soruyla aklınızı kurcalamak ve imanınızı çalmak ister. Bu nu kendisine görev edinmiştir. Unutmayın şeytan bizden uzun yaşadı, şeytan çok daha bilgili, şeytan aklımızdan geçenleri okuyabiliyor, şeytan hassas olduğunuz noktaları biliyor velhasılı baş edilecek kafa kafaya çarpışacak bir rakip değil. Şeytanın klasmanı ağırsıklettir. Onunla mücadele değil ondan kaçmakla memuruz.

Ehli sünnet olduğuna kanaat getirdiginiz bir ilim meclisinde daim olunuz. Bu mümkün değilse internetten düzenli her hafta takip ediniz. Son olarak vaktim var derseniz hocamızın tavsiye ettiği kitaplar listesini size yollayalım size.

9 months ago

hocam Allah' razı olsun Rabbim saglik sıhhat versin inşallah amin

1 year ago

Atasını maymun zannedenle ne tartışılır ki :)

1 year ago

ben ateistim gel tartışalım ?

1 year ago

Müslüman Çocuk kardesim bak bu kader mevzusuna benziyor biraz kaderimde varsa niye ben suclu oluyorum diye sorabiliyo bazilari bunun cevabi şudur şimdi ALLAH senin oyle birsey yapacagini bildigi icin kaderine o yaziliyo ve ALLAH kuluna akil ve irade vermis bunlari kullanirsan degistirebilirsin mesela sana bir ornek vereyim Dr zakir naikin verdigi cok guzel bir ornektir bu bir sinifta 50 ogrenci var ve sen ogretmensin o siniftaki caliskan ogrencileri ve simarik olanlari biliyosun ve bunlari bir sinava sokucaksin simdi sen bu sinava girmeden kimin yuksek not alip kimin az alabilcegini tahmin edebilirsin dmi ? iste kaderde boyledir ALLAH senin onu yapacagini bildigi icin onu kaderine yazmis zaten simdi soruyorum o sinava soktugun ogrencilerin hepsi ayni not alamayacagina gore o sinavda basarili olanlarin bir mükafati oluyo dmi takdir tesekkur gibisinden okulu basariyla tamamlayabiliyo simdi ALLAH bizi sinava tabi tutuyo ki kim gercek musluman olursa onun mukafatini cennetle alir diye mujdeliyo ama o sinavdan gecemeyenler cehenneme gidiyo fakat ALLAHin rahmeti herseyden ustundur affedicidir ne gunah islerse islesin şirke girmedigi surece onu cezalandirip yeniden cennetine alicak diye hadislerde bu bildiriliyo umarim anlatabilmisimdir:) bu arada sana Dr zakir naik in videolarini tavsiye ediyorum dunya uzerinde milyonlarca kisiyi musluman yapmis ve bu yaptigi is karsiliginda asla ucret almayan gercekte prof dr olan ama o isini ek is olarak yapan bir insan tavsiye ederim :)

9 months ago

SoUnDoFSiLeNcE kardesim ben bu videoda ki arkadasin savunucusu degilim kizdigim noktalari cok fakat eger senin aklina takilan noktalar varsa tartisabiliriz aciklayabilirim herseyi :)

1 year ago

Tartışalım

1 year ago